Strona BIP  Szkoły Podstawowej w Krojczynie   www.dobrzyn.pl
Archiwum
ORPEG
Dane
Statut Szkoły
Szkoła
Organy
Dyrektor
Struktura Organizacyjna
Rady Rodziców
Organizacja Szkoły
Regulaminy i Programy
Regulaminy
° Regulamin biblioteki szkolnej
° Regulamin dowozenia uczniów
° Regulamin karta rowerowa
° Regulamin oddziału przedszkolnego
° Regulamin organizacji wycieczek szkolnych
° Regulamin otrzymywania stypendium za wyniki w nauce i sporcie
° Regulamin Rady Pedagogicznej
° Regulamin Samorządu Uczniowskiego
° Regulamin stołówki szkolnej
° Regulamin udostępniania darmowych podręczników
° Regulamin w razie zaistnienia wypadku w szkole
° Regulamin wewnętrzny
Realizowane Programy
Procedury
Inne
Działalność Szkoły
Sprawozdania finansowe
Ochrona danych
Mienie Szkoły
Wyniki sprawdzianu końcowego w kl. VI
Inform. nieudostępnione
Serwis
Wyszukiwarka
Redakcja Biuletynu
Instrukcja obsługi
Rejestr zmian
Statystyka odwiedzin
 Regulaminy > Regulamin Samorządu Uczniowskiego strona główna 

Regulamin Samorządu Uczniowskiego

Regulamin działania Samorządu Uczniowskiego
w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki
w Krojczynie

Na podstawie ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. z późniejszymi zmianami art. 55 oraz Ustawy Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982 r. z późniejszymi zmianami art. 6a, ust. 5 oraz statutu szkoły, wprowadza się niniejszy regulamin uchwalony przez ogół uczniów.

I
Nazwa organu samorządu uczniowskiego


Ustanawia się Radę Uczniowską jako organ kierujący bieżącą działalnością samorządu uczniowskiego, która podlega bezpośrednio zgromadzeniu wszystkich uczniów szkoły. Zgromadzenie zwoływane jest raz w roku szkolnym. Kadencja Rady trwa 1 rok, w jej skład wchodzi 4 członków.


II
Zasady wybierania organów samorządu uczniowskiego


1.Powołanie komisji wyborczej , zapoznanie jej członków z zakresem
obowiązków:
Komisję wyborczą stanowią członkowie samorządu z klas VI, składa
się ona z przewodniczącego i trzech członków.
2.Prowadzenie kampanii wyborczej , zapoznanie z wymogami formalnymi:
Klasy III - V wybierają na godzinach do dyspozycji wychowawcy pięciu przedstawicieli, ubiegających o członkostwo w samorządzie uczniowskim. Listę z nazwiskami każda klasa przekazuje opiekunowi samorządu szkolnego. Kampania wyborcza trwa trzy tygodnie i może być prowadzona w różnych formach np.: ankiety, prezentacja kandydatów na apelu, zamieszczanie informacji o kandydatach na gazetce samorządu itp.
3. Zasady wyborcze:
Głosowanie jest tajne, odbywa się w pierwszy poniedziałek po Dniu Dziecka. Biorą w nim udział: Dyrektor szkoły, nauczyciele pracownicy szkoły, uczniowie klas l i l-VI. Samorząd jest wybierany spośród uczniów wytypowanych z poszczególnych klas. Drogą głosowania wyłaniane są z każdej klasy nazwiska trzech osób, które uzyskały większość głosów. Przewodniczącym samorządu zostaje kandydat, który otrzymał najwyższą ilość głosów. Głos jest nieważny kiedy nie ma skreśleń dwóch nazwisk z każdej klasy, bądź jest ich więcej. Komisję skrutacyjną powołuje opiekun samorządu przed wyborami.

 

I I I
Wewnętrzna struktura samorządu uczniowskiego


Na pierwszym spotkaniu, z grona nowych członków samorządu uczniowskiego wybierany jest zastępca przewodniczącego, sekretarz, skarbnik i kronikarz. Tworzą oni wraz z przewodniczącym kierownictwo organu. Wybierani są przez wszystkich członków organu i mogą być przez nich odwołani także przed upływem kadencji. Sposób głosowania ustala każdorazowo zebranie organu. Rada Uczniowska w celu sprawnego rozwiązywania problemów i realizowania zadań, może wyłonić ze swego grona mniejsze zespoły tzw. sekcje, których charakter, liczba członków i sposób funkcjonowania zostaje określony przez ogólne zebranie organu. Decyzje zapadają przez głosowanie jawne, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków organów.


IV
Ramowy plan działania samorządu uczniowskiego


W oparciu o propozycje członków samorządu uczniowskiego i całej społeczności szkolnej, z uwzględnieniem planu pracy szkoły, powstaje roczny plan pracy samorządu , który jest przedstawiony do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły , radzie pedagogicznej oraz uczniom. Zebrania samorządu odbywają się raz w tygodniu.


V
Prawa samorządu uczniowskiego


Samorząd uczniowski w szczególności ma prawo do zapoznawania się z programem nauczania, z jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami, a także jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu. Ma również prawo do organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej, zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem. Wraz z całą społecznością szkolną decyduje o wyborze opiekuna tejże organizacji. Może uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej w celu reprezentowania interesów uczniów w zakresie:

    • oceniania, klasyfikowania i promowania,
    • form i metod sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów,
    • przedstawiania wniosków i opinii dotyczących praw uczniów z uwzględnieniem prawa odwołania się od nałożonych na uczniów kar regulaminowych itp.:


VI
Wydawanie opinii przez członków samorządu uczniowskiego


Samorząd uczniowski opiniuje: program wychowawczy szkoły, program profilaktyczny szkoły. Może również na wniosek dyrektora opiniować pracę ocenianych nauczycieli.


VII
Sposób dokumentowania działalności samorządu


Sekretarz samorządu uczniowskiego dokumentuje obrady, pisząc sprawozdania ze spotkań. Prowadzona jest również kronika, w której opisywane są ważne wydarzenia z życia szkoły. Szczegółowe informacje zamieszczane są także na gazetce „ Nasz Samorząd".


VIII
Postanowienia końcowe


Funkcję nadrzędną w zakresie rozwiązywania konfliktów wynikłych między samorządem uczniowskim, a innymi organami szkoły, pełni dyrektor szkoły. Szczegółowe zasady współdziałania organów oraz tryb rozwiązywania konfliktów określają § 12 i § 11 Statutu Szkoły.
Regulamin został zatwierdzony dnia …………………..


Przewodniczący samorządu:                                                                         Opiekun samorządu:

 

 

 Regulamin Samorządu Uczniowskiego.doc
Data wprowadzenia informacji 2015-02-07 11:00:52, wprowadzający: Administrator PBIP
wersja do druku