kontrast
A+ A-
Strona Szkoły Podstawowej w Krojczynie: www.dobrzyn.pl
 > Procedura kontroli realizacji obowiązku szkolnego

Procedura kontroli realizacji obowiązku szkolnego

Procedura kontroli realizacji oraz postępowania w przypadku gdy uczeń nie realizuje obowiązku szkolnego w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie.


Na podstawie art. 15 pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. - O systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r., nr 67, poz. 3 z późniejszymi zmianami) w związku z art. 15 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. z 1991 r., Nr 36, poz.161 z późniejszymi zmianami) oraz art. 3 i 4 Rozporządzenia MENiS z dnia 19 lutego 2002r. (Dz. U. z 2003 r., Nr 107, poz. 1003 z późniejszymi zmianami) w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, wprowadza się następujące procedury kontroli realizacji obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki i postępowania w przypadku niezrealizowania przez ucznia Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie oraz dzieci w wieku 5 – 18 lat uczęszczających do innych szkół podstawowych , a zamieszkałych w obwodzie szkoły:

I. Zgłoszenie ucznia:

1. Do końca marca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat i mieszka na terenie miasta i gminy Dobrzyń n.Wisłą , musi zostać ono zapisane do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie.
2. Zgłoszenie następuje poprzez bezpośrednie zapisanie dziecka przez rodziców lub prawnych opiekunów.
3. Dziecko, które zmienia miejsce zamieszkania zgłaszają do szkoły rodzice (opiekunowie prawni).
4. Dyrektor szkoły do 15 sierpnia każdego roku kalendarzowego konfrontuje listy dzieci zapisanych do szkoły z danymi przekazanymi przez urząd miasta.
5. W przypadku występowania różnic między ilością dzieci zapisanych do szkoły, a ilością dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły dyrektor szkoły do 15 września każdego roku kalendarzowego potwierdza fakt podjęcia obowiązku szkolnego w szkole podstawowej leżącej poza terenem gminy.

II. Kontrola realizacji obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym następuje poprzez:
1) dziennik lekcyjny;
2) potwierdzenia realizacji obowiązku przekazywane przez szkoły podstawowe znajdujące się poza obwodem gminy, do których zostały zapisane dzieci zamieszkałe na terenie gminy.

III. Kontrola realizacji obowiązku szkolnego uczniów uczęszczających w danym roku
szkolnym do Szkoły podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie:

1. Osobami uprawnionymi do kontroli realizacji obowiązku szkolnego są:
    1) wychowawca klasy;
    2) pedagog szkolny;
    3) dyrektor szkoły;
    4) nauczyciel prowadzący dane zajęcie edukacyjne dla swoich zajęć.

2. Osoby uprawnione mają obowiązek przekazania informacji rodzicom (opiekunom prawnym) ucznia w czasie zebrań z rodzicami, konsultacji lub rozmów indywidualnych o niezrealizowaniu obowiązku szkolnego, jeżeli uczeń opuścił w ciągu jednego miesiąca nauki:
    1) taką liczbę godzin dydaktycznych bez usprawiedliwienia, która jest równa tygodniowemu wymiarowi wynikającemu z planu nauczania dla danego oddziału;
    2) taką liczbę godzin dydaktycznych usprawiedliwionych, która przekracza połowę miesięcznego wymiaru wynikających z planu nauczania dla danego oddziału;
    3) taką liczbę godzin danego zajęcia edukacyjnego, która przekracza połowę liczby godzin zrealizowanych w danym miesiącu.
3. W sytuacji, kiedy rodzice (opiekunowie prawni) ucznia nie kontaktują się ze szkołą lub liczba opuszczonych godzin zajęć edukacyjnych jest wyższa, niż wymieniona w ust. 2, pedagog szkolny, w porozumieniu z wychowawcą klasy, wysyła, za potwierdzeniem pocztowym, wezwanie do stawienia się rodziców (opiekunów prawnych) do szkoły.
4. W razie dalszego braku kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi) ucznia lub w przypadku utrzymywania się sytuacji opisanej w ust. 2 w kolejnym miesiącu pedagog szkolny, w porozumieniu z dyrektorem szkoły podejmuje kolejno następujące działania:
    1) zwraca się do policji (Posterunek Policji w Dobrzyniu n.Wisłą) z prośbą o interwencję dzielnicowego;
    2) wysyła upomnienie, którego wzór stanowi załącznik Nr 1;
    3) wysyła do Burmistrza Miasta I Gminy Dobrzyń n.Wisłą, poprzez dyrektora ZOS w Dobrzyniu n.Wisłą, prośbę o ukaranie poprzez nałożenie grzywny, w celu przymuszenia, w wysokości do 5000,00 zł (pięciu tysięcy zł.) – wzór załącznik Nr 2;
    4) zwraca się do Sądu Rejonowego w Lipnie– Wydział Rodzinny i Nieletnich z prośbą o wgląd w opiekę i wyznaczenie kuratora sądowego.
5. W razie stwierdzenia, że dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego w żadnej placówce lub zaprzestało jego realizacji w szkole (placówce), do której decyzją rodziców (opiekunów prawnych) zostało zapisane pedagog szkolny, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, podejmuje działania określone w ust. 4 z pominięciem wcześniej określonych.

Procedury wchodzą w życie z dniem 1 września 2006 r.

 

 
Procedura kontroli realizacji obowiązku szkolnego.doc

Opublikowane przez: Administrator PBIP | Data wprowadzenia: 2015-02-06 19:13:55.
Data wprowadzenia: 2015-02-06 19:13:55
Opublikowane przez: Administrator PBIP
 
Dodatkowe Informacje:
.
Adres:
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie
ul. Krojczyn 17
87-610 Krojczyn
Dyrektor Szkoły
Elżbieta Zalewska
Kontakt:
Tel: (+48 54) 254-17-04
Fax: (+48 54) 254-17-04
e-mail: spkrojczyn@op.pl