kontrast
A+ A-
Strona Szkoły Podstawowej w Krojczynie: www.dobrzyn.pl
 > Procedury rekrutacji dzieci do szkoły

Procedury rekrutacji dzieci do szkoły

Załącznik 1 do Zarządzenie nr 3/2015 Dyrektora Szkoły Podstawowej
im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie z dnia 16 stycznia 2015 r.
w sprawie wprowadzenia procedury rekrutacyjnej rekrutacji
dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły
Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie .



Procedura rekrutacji do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie.

Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do oddziału przedszkolnego i klasy I w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie zostały opracowane w oparciu o zapisy art. 6 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 7) oraz art. 5 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 811.

Postępowanie rekrutacyjne do oddziału przedszkolnego.

1. W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci 6 letnie zamieszkałe na terenie gminy Dobrzyń n.Wisłą.
2. Rodzice/prawni opiekunowie zamieszkali poza terenem gminy Dobrzyń n.Wisłą. mogą ubiegać się
o przyjęcie dziecka dopiero w postępowaniu uzupełniającym, które będzie prowadzane po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami.
3. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
4. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie.
5. Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w oddziale przedszkolnym dzieci zamieszkały na terenie Gminy Dobrzyń n.Wisłą prowadzi się na wniosek (załącznik 1) rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
6. Rodzice/prawni opiekunowie:
    • pobierają wniosek w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie,
    • wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w sekretariacie.
7. Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
8. Dokumenty składa się w oryginale, formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.
9. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” .
10. Wypełniony wniosek: podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka.
11. Podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
12. Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna.
13. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
     • żądać od rodziców/prawnych opiekunów przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów),
     • zwrócić się do Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń n.Wisłą o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.
14. O wynikach weryfikacji oświadczeń burmistrz informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
15. W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
16. Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
17. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone w ustawie o systemie oświaty tzw. kryteria ustawowe.
18. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie brane są pod uwagę kryteria ustalone przez dyrektora szkoły w porozumieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Dobrzyń n.Wisłą tzw. kryteria samorządowe.
19. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.


Komisja rekrutacyjna:
    • przyjmuje dziecko do oddziału przedszkolnego w szkole, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu,
    • podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
20. W postępowaniu rekrutacyjnym do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie na rok szkolny obowiązują:
    • kryteria określone w ustawie o systemie oświaty, tzw. kryteria ustawowe,
    • kryteria ustalone przez dyrektora szkoły w uzgodnieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Dobrzyń n.Wisłą, tzw. kryteria samorządowe.
21. Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów wg poniższej tabeli:

L.p. Kryteria ustawowe Wymagany dokument Liczba punktów
1 Wielodzietność rodziny kandydata Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata 25
2 Niepełnosprawność kandydata Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 ze zm.) 25
3 Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 ze zm.) 25
4 Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata 1. Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację, lub akt zgonu
2. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem
25
5 Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 ze zm.)z 2013 r. poz. 135 ze zm.) 25
6 Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie 1. Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację, lub akt zgonu
2. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem
25
7 Objęcie kandydata pieczą zastępczą Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 ze zm.) z 2013 r. poz. 135 ze zm.) 25

 

L.p. Kryteria organ prowadzący Liczba punktów Dokument niezbędny do potwierdzenia kryterium
1 Dziecko, którego oboje rodzice (prawni opiekunowie) pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do pracującego/studiującego rodzica samotnie wychowującego dziecko 15 Zaświadczenie o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności gospodarczej /uczeniu się, informacja KRUS o rolniczym
ubezpieczeniu społecznym
2 Dziecko, którego jedno z rodziców (prawnych opiekunowie) pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do pracującego/studiującego rodzica samotnie wychowującego dziecko 10 Zaświadczenie o zatrudnieniu, prowadzeniu działalności gospodarczej /uczeniu się, informacja KRUS o rolniczym ubezpieczeniu społecznym
3 Dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza do danego przedszkola, szkoły 5 Oświadczenie o uczęszczaniu dziecka do przedszkola
4 Dziecko, którego rodzice nie pracują 3 Oświadczenie o braku zatrudnienia

 

22. Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
23. Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).


Harmonogram rekrutacji

od dnia do dnia godz. Etap rekrutacji/czynność rodzica
15.02 28.02   Wywieszenie na drzwiach wejściowych do szkoły oraz na stronie internetowej szkoły i Urzędu M i G Dobrzyń nad Wisłą informacji o prowadzonym naborze do oddziału przedszkolnego oraz przyjętych kryteriach i wymaganej dokumentacji potwierdzającej spełnianie kryteriów.
03.03 28.03 w godzinach pracy szkoły Złożenie podpisanego wniosku o przyjęcie dziecka zamieszkałego na terenie gminy do oddziału przedszkolnego w szkole.
01.04 4.04   Wstępna weryfikacja przez dyrektora szkoły złożonych wniosków, powołanie komisji rekrutacyjnej
  do 18.04   Rozpatrywanie wniosków przez komisję rekrutacyjną.
  do 25.04   Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
  do 2.05   W terminie 7 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia.
  do 14.05   W terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora szkoły pisemne odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
  do 21.05   Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięć komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.
21.05     Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych

 

Postępowanie uzupełniające do oddziału przedszkolnego

od dnia do dnia godz. Etap rekrutacji/czynność rodzica
21.05     Opublikowanie ilości wolnych miejsc w oddziale przedszkolnym
22.05 31.05 w godzinach pracy szkoły Złożenie podpisanego wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w szkole.
02.06 4.06   Wstępna weryfikacja przez dyrektora szkoły złożonych wniosków, powołanie komisji rekrutacyjnej
  do 13.06   Rozpatrywanie wniosków przez komisję rekrutacyjną.
  do 16.06   Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
17.06     Uruchomienie procedury odwoławczej.
25.08     Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

 

Załącznik 1: wniosek o przyjęcie dziecka do Oddziału Przedszkolnego w szkole Podstawowej w Krojczynie.


Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
• wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
• wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
• na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.


II. Postępowanie rekrutacyjne do klasy I.


1. Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się obowiązkowo dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej. W skład obwodu Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie wchodzą wsie:
    • Krojczyn,
    • Szpiegowo,
    • Kisielewo,
    • Grochowalsk,
    • Glewo,
    • Tulibowo,
    • Kępa.
2. Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podlegają obowiązkowi szkolnemu. Dziecko zgłasza się do szkoły poprzez wypełnienie i oddanie karty zgłoszenia (załącznik 2) w terminie od 1 marca do 31 marca danego roku.
3. Dzieci zamieszkałe poza obwodem Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie mogą być przyjęte do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
4. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
5. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie.
6. Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w Klasie I dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły prowadzi się na wniosek (załącznik 3) rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
7. Rodzice/prawni opiekunowie:
   • pobierają wniosek w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie,
   • wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w sekretariacie.
8. Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
9. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 20t ust 6 ustawy o systemie oświaty) .
10. Wypełniony wniosek: podpisują oboje rodzice/prawni opiekunowie dziecka.
11. Podpisy złożone we wniosku są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
12. Wniosek rozpatruje komisja rekrutacyjna.
13. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
    • żądać od rodziców/prawnych opiekunów przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów),
    • zwrócić się do Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń n.Wisłą o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.
14. O wynikach weryfikacji oświadczeń burmistrz informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
15. W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
16. Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.
17. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego, w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.


Komisja rekrutacyjna:
    • przyjmuje dziecko do klasy I w szkole, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia,
    • podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.


Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:
    • wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
    • wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
    • na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.


18. W postępowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie na rok szkolny 2014/2015 obowiązują:
    - kryteria określone przez organ prowadzący, którym jest Gmina Dobrzyń n.Wisłą.
19. Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów wg poniższej tabeli:

L.p. Kryteria organ prowadzący Liczba punktów Dokument niezbędny do potwierdzenia kryterium
1 Zamieszkiwanie kandydata na terenie Gminy Dobrzyń nad Wisłą 20 Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna o zamieszkiwaniu na terenie Gminy Dobrzyń nad Wisłą
2 Kandydat, który był objęty obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym w oddziale przedszkolnym przy danej szkole 20 Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna o rocznym przygotowaniem przedszkolnym w oddziale przedszkolnym przy danej szkole
3 Kandydat, którego rodzeństwo będzie kontynuowało naukę w danej szkole 20 Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna o ty, że rodzeństwo będzie kontynuowało naukę w danej szkole
4 Wielodzietność rodziny kandydata 20 Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna o wielodzietności rodziny kandydata
5 Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie 20 Oświadczenie rodzica/prawnego opiekuna o samotnym wychowywaniu kandydata w rodzinie


20. Spełnianie kryteriów należy potwierdzić dołączając do wniosku, określone niżej dokumenty.
21. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia danego kryterium.
22. Wielodzietność rodziny kandydata oznacza rodzinę, która wychowuje troje i więcej dzieci (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
23. Samotne wychowywanie dziecka oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 20b ustawy o systemie oświaty).
24. Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów, które rodzice/prawni opiekunowie dołączają do wniosku:
     • oświadczenie o zamieszkaniu dziecka na terenie Gminy Dobrzyń n.Wisłą,
     • oświadczenie, że dziecko było objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie,
    • oświadczenie rodzica potwierdzające kontynuację nauki rodzeństwa dziecka w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie,
    • oświadczenie o wielodzietności rodziny,
    • oświadczenie rodzica o samotnym wychowywaniu dziecka.
25. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Harmonogram rekrutacji

od dnia do dnia godz. Etap rekrutacji/czynność rodzica
25.04     Opublikowanie ilości wolnych miejsc w klasie I
25.04 09.05 w godzinach pracy szkoły Złożenie podpisanego wniosku o przyjęcie dziecka do klasy I.
  do 14.05   Wstępna weryfikacja przez dyrektora szkoły złożonych wniosków, powołanie komisji rekrutacyjnej
  do 30.05   Rozpatrywanie wniosków przez komisję rekrutacyjną.
  do 09.06   Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
10.06     Uruchomienie procedury odwoławczej.
30.06     Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

 

Załącznik 3: wniosek o przyjęcie dziecka do klasy I w Szkole Podstawowej w Krojczynie


III. Dzieci nie będące obywatelami polskimi


Dzieci nie będące obywatelami polskimi przyjmowane są do szkoły na warunkach i w trybie dotyczącym obywateli polskich.


IV. Odroczenia

1. W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami, rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może zostać odroczone.
2. Decyzję w sprawie odroczenia podejmuje Dyrektor Szkoły, wyłącznie dla dziecka zamieszkałego
w obwodzie szkoły.
3. W celu podjęcia decyzji Dyrektor Szkoły zasięga opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.


V. Przepisy końcowe


Lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego i klasy I zostanie wywieszona przy wejściu głównym szkoły i stronie internetowej szkoły.

 
Procedury rekrutacji dzieci do szkoły.doc

Opublikowane przez: Administrator PBIP | Data wprowadzenia: 2015-02-07 08:57:46 | Data modyfikacji: 2015-02-07 08:58:38.
Data wprowadzenia: 2015-02-07 08:57:46
Data modyfikacji: 2015-02-07 08:58:38
Opublikowane przez: Administrator PBIP
 
Dodatkowe Informacje:
.
Adres:
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Krojczynie
ul. Krojczyn 17
87-610 Krojczyn
Dyrektor Szkoły
Elżbieta Zalewska
Kontakt:
Tel: (+48 54) 254-17-04
Fax: (+48 54) 254-17-04
e-mail: spkrojczyn@op.pl